Pärnu kolledži direktori Garri Raagmaa kõne 2022. lõpuaktusel

Kallid lõpetajad!

Kui Arno koos kursaõega lõputöö kaitsmisele jõudis, saigi ülikool läbi. Üheks küljest nagu hästi. Tehtud! Ja mitte ainult! Ligi kolmandikul on diplomile kirjutatud ju Cum Laude.

Teisalt aga jäi ehk mõnelgi teist hinges kripeldama. Et kas siis selle paberi pärast saigi tuldud? Et jõllitada päevade kaupa väikseid zoomipilte, mis kujutasid kursaõdesid-vendi ja müstilist õppejõudu. Moodeldatud ja doodeldatud. Inimese moodi suhelda ja tudengi lustielu nagu ei saanudki elada. Teadagi miks.

Nüüd kus aga selle va ogavalguga elama õpitud. Võiks jälle suhtlema hakata. Ja õpitut kohe praktikas kasutama hakata. Ega muud kui aga tipa-tapa Arenduskeskuse trepist üles ja koridori pidi taha otsa inkubaatorisse, kus Kaydi teid asjatama paneb. Tee on selge, tulge ja sumisege.

Või siis minge reisima. Lennujaamad on rahvast jälle täis! Muudkui lenda! Tegelikult aga mitte päris. Kuuendik maailmast ja pool Euroopat on kinni. Teadagi miks!

Ajad on huvitavad. Meediast vaadates päris jubedad. Siin pole muud varianti, kui uutes oludes kiiresti kohaneda. Edu saadab neid, kes suudavad uutes oludes kiiresti kohaneda. See tähendab, et ellu ei jää mitte kõige suuremad ja tugevamad, nagu paleogeeni ajastu alguses välja surnud kõigusoojased dinosaurused, aga järsult külmenenud kliimas hakkama saanud imetajad

Darvinismi on rakendatud ka majandusteaduses. Loodud on mitmed evolutsioonilise majandusteooria suunad. Need ei otsi tasakaalu, aga võimalusi olla keerulistes oludes edukas. Meie uus bakakava „Disainmõtlemine ja digiturundus“ ongi just selleks mõeldud. Et kuidas karmis digidžunglis ellu jääda ja siis proovida kasvada elevandiks. Või siis pigem ükssarvikuteks. Nagu Bolt või Wise.

Aga karta on, et sügisest hakkab majandus vähikäiku tegema. Keegi tea kui sügavale auku see kukub ja kui kõrgeks kasvab tööpuudus. Kui tööd väga palju ei ole – ja üleöö paraku kõikidele töökohti ei loo –, ei tohi unustada kõige olulisemat – inimeseks olemist ja ka kõige nõrgemate hakkamasaamist. Meie uus magistrikava „Inimesekeskne sotsiaalne innovatsioon“ õpetab just neid oskusi.

Lõpetaks Stephen Hawkingu sõnadega: „The thing about smart people is that they seem like crazy to dumb people.“Hull aeg aga vajabki hulle inimesi! Niisiis, ärge kartke olla loovad! Ärge kohkuge tüüpidest, kes teie tegemistele mõistmatu näoga pealt vaatavad. Püüdke neid pigem kaasa tõmmata. Ja pidage meeles, et siit ja täna saavad alguse teie Suured Teod.

Persoonibrändipõhine ettevõtlus

Õpi töö kõrvalt Pärnu kolledžis!

lõpetajad

Kutseharidusest kõrgharidusse: Pärnumaa Kutsehariduskeskuses lõpetasid majutusettevõtte juhtimise õpilased

Ettevõtlus ja projektijuhtimine

Ettevõtlus ja projektijuhtimine – õpi töö kõrvalt!