Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi konkursil „Tunnusta ettevõtluse edendajat 2025“ nimetati Eesti parimateks ettevõtluse edendajateks innovatsioonikeskus Kobar ja tehnoloogiakool //kood, kes esindavad Eestit sügisel toimuval Euroopa ettevõtlusauhindade konkursil Kopenhaagenis.
Pärnumaa innovatsioonikeskus Kobar toob kokku ettevõtluse, teaduse, kodanikuühiskonna, avaliku sektori ja keskkonnaga seotud inimesed, et hoogustada sisulist koostööd ning tugevdada piirkondlikku arengut. Kobara liikmetele pakutakse mitmekülgseid üritusi, koolitusi, töötube ja muud tegevust. Keskuses tegutsevad temaatilised kogukonnad Disainikobar, Tervisekobar, Inseneeriakobar jt.
Pärnu kolledži ülesanne Kobaras on pakkuda teadmussiiret ja osaleda keskuse töös kogukondade Hõbekobar ja Inseneeriakobar kaudu.
TÜ Pärnu kolledži arendusjuht Gea Kammeri sõnul peab kolledž Kobara liikmesust oluliseks, sest sellega täidetakse ülikooli üht põhirolli: teenida ühiskonda.
Kohalikul kogukonnal on Tartu Ülikooli suhtes suured ootused ning selle piirkondlikus üksuses rahvusülikooli väärtusi esindades on loomulik, et aitame aktiivselt kaasa Pärnumaa arengule.
Koostöö olulisim osa on tihe otsesuhtlus ettevõtjatega, mis avardab ühest küljest õppevõimalusi ning vahendab teisalt ettevõtjatele vajalikku ülikooli teadmust. Kobaras kohtuvad ettevõtjad, omavalitsused, kodanikuühendused, teadlased, õppejõud ja üliõpilased, kes otsivad ühiseid lahendusi ja suudavad kogukondadega suhelda nende keeles.
Gea Kammer leiab, et TÜ Pärnu kolledžile antud tunnustus tähendab esmajoones Pärnumaa omavalitsustele head sõnumit, et nende toetus kolledžile on olnud väärtuslik. Ka ettevõtjad võivad olla veendunud, et Tartu Ülikool koostööpartnerina kuulab neid aktiivselt ja arvestab nende vajadusi, olles paindlik, lahenduskeskne ja uuendusmeelne. „Loodamegi lähitulevikus suurendada koostööd erasektoriga ja kaasata neid tulevikku kujundavasse koosloomesse, kus lahendada nutikalt ühiskondlikke väljakutseid. Teemad selleks on ideepangas juba ootel,“ ütles Kammer.
Konkursi žürii juhi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi majanduse ja innovatsiooni asekantsler Sandra Särava sõnul lähtuti parimate ettevõtluse edendajate valimisel idee originaalsusest ning sellest, kuivõrd projekt soodustab koostööd kohalike huvirühmade vahel ja on kohandatud Eestile.
Žüriisse kuulusid Sandra Särav, Sigrid Soomlais (Regionaal- ja Põllumajandusministeerium), Mait Palts (Kaubandus-Tööstuskoda), Tiit Elenurm (EBS), Sigrid Harjo (EIS) ja Maarika Truu (idukogukonna esindaja).
Sel aastal juba 19. korda peetud konkursi „Tunnusta ettevõtluse edendajat 2025“ eesmärk on välja selgitada Eesti parimad ettevõtlust edendavad algatused, tunnustada neid ja tutvustada neid üldsusele. Ühtlasi on see novembris Kopenhaagenis toimuva Euroopa ettevõtlusauhindade konkursi Eesti-sisene eelvoor. Varasematel aastatel on parimaks valitud näiteks ettevõtluskonkurss „Ajujaht“, NULA inkubaator, noortele tüdrukutele mõeldud ettevõtlus- ja liidriprogramm Superheroes, laste ning noorte loovuskiirendi VIVITA, Tartu Filmifond, ettevõtluskonto jpt.