Koostöös Pärnumaa Kutsehariduskeskusega oleme loonud sulle võimaluse saada kaks kvalifikatsiooni tõendavat tunnistust korraga.
Pärnumaa Kutsehariduskeskuse majutusettevõtte juhtimine ning Pärnu kolledži turismi- ja hotelliettevõtlus. Meie koostöös on ühendatud kahe õppetaseme parimad osad – praktiline õpe kutsehariduskeskusest ja akadeemiline haridus kolledžist.
Kellele õppekava on mõeldud?
Õppekava on mõeldud eelkõige õppijatele, kellel on töökogemus turismi-, majutus- või toitlustussektoris ja nad soovivad oma teadmisi ja oskusi täiendada teenuste disainimise, juhtimise ning uurimisoskuste valdkonnas.
Õppejõud:
Õpet korraldavad Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpetajad koostöös TÜ Pärnu kolledži õppejõududega.
Lõpetamisel saadavad dokumendid:
Pärnuma Kutsehariduskeskuse diplom ja Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna bakalaureuse diplom.
Õppes on omavahel kokku põimitud praktiline kutseõpe ja akadeemiline kõrgharidus. Õpingute käigus omandatakse praktilised oskused majutusettevõtte protsesside korraldamiseks ja juhtimiseks Pärnumaa Kutsehariduskeskusest ning erinevad teaduslikud lähenemised ettevõtte arendamiseks või murekohtade loovaks lahendamiseks TÜ Pärnu kolledžist. Olulise osa õppest moodustab praktiliste juhtumite lahendamine nii õppe- kui töökeskkonnas. Õpingute alustamiseks on vaja tõestada kas töökogemust või eelnevaid õpinguid kutsekoolis.
Õpingute alustamise tingimused:
Õppima on oodatud kõik, kellel on keskharidus ja 4. taseme turismiettevõtte teenindaja kutse või majutusvaldkonnas töötavad või töötanud vähemalt keskharidusega kandideerijad, kes on omandanud kompetentsid töö käigus.
Kuidas käib sisseastumine?
Sisseastumiskatse toimub Pärnumaa Kutsehariduskeskuses, koostöös Pärnu kolledžiga.
Õppima asumiseks vajalikud dokumendid on:
1. osa õppekava majutusettevõtte juhtimine (kutseharidus tase 5)
Kutseõppe lõpetaja:
Läbitavad ained:
Üks EKAP vastab 26-le akadeemilisele tunnile õpilase õpinguteks kulutatud tööle.
Sissejuhatus erialasse 2 EKAP
Eesmärgipärane enese analüüsimine, lühi- ja pikaajalised eesmärgid, plaanimine. Õpieesmärkide seadmine, põhjendamine ja hindamine. Õpitee kujundamise võimalused, enese motiveerimine, tagasiside küsimine ning vastuvõtmine. Õpinguid mõjutavad isiklikud ja keskkonnategurid. Kutsealase arengu analüüsimine erinevatest aspektidest lähtuvalt. Kandideerimiseks vajalike materjalide koostamine. Isiklikule karjäärile tähenduse loomine. Lühi- ja pikaajalise karjääriplaani koostamine ja seostamine elukestva õppega.
Õpet korraldavad Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpetajad.
Turismimajanduse alused, 4 EKAP
Turismiressursid, tooted ja -teenused. Eesti turismiseadus ja turismistatistika. Reisijate ja turistide liigitamine. Külastuseesmärgid, külastajate motiivid, vajadused ja ootused. Turismiteenuste nõudlus ja pakkumine. Väärtuspakkumine. Kliendi tagasiside. Turismimajanduse mõjutegurid ning suundumused. Eesti majutusturg ja majutusettevõtete liigid, kohustuslikud nõuded ja kvaliteedijärgud. Majutus- ja toitlustusettevõtete juhtimis- ja omandivormid.
Õpet korraldavad Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpetajad.
Vastuvõtutöö korraldus, 4 EKAP
Majutusettevõtte majutusprotsesside iseloom ja jaotus. Külastaja klienditeekonna etapid ning nendega kaasnevad tööprotsessid. Vastuvõtuosakonna tööoperatsioonid külastajatsükli erinevates etappides. Erinevate majutusosakonna töös kasutatavate dokumentide ja aruannete koostamine. Majutusettevõtte hinnapakkumiste koostamine ja klientidega arveldamine, sh kliendihaldussüsteemis.
Õpet korraldavad Pärnu kutsehariduskeskuse õpetajad.
Eesti turismigeograafia, 2 EKAP
Eesti üldiseloomustus ja looduse eripära. Eestis ajaloolised-, arhitektuurilised-, kultuurilised-, looduslikud- jm vaatamisväärsused. Muuseumid, teemapargid, rahvuspargid, aktiivsed tegevused.
Õpet korraldavad Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpetajad.
Majapidamisosakonna töökorraldus, 4 EKAP
Majapidamistööde korraldamine ja eripära. Numbritubade ja üldruumide korrashoid. Üritusruumide ettevalmistamine ja teenindamine. Laotöö korraldamine. Laod majapidamises, laoprogrammid. Kuluarvestus, hinnavõrdlused. Kaupade tellimine. Inventuurid. Kvaliteedi hindamine.
Õpet korraldavad Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpetajad.
Toitlustusteenindus ja toitlustusprotsesside juhtimine, 5 EKAP
Menüüde koostamine, kalkulatsioon, toitumiserisused. Toidutrendid. Toiduhügieen, toitumis- ja toiduainete õpetus. Toiduvalmistamine. Toitlustusosakonna töökorraldus. Toitlustusteenindus.
Õpet korraldavad Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpetajad koostöös TÜ Pärnu kolledži õppejõududega.
Finantsarvestuse alused, 3 EKAP
Finantsarvestuse alused. Raamatupidamise korraldamine, seadusest tulenevad nõuded. Algdokumendid ja nende põhjal koostatud koonddokumendid. Kassapõhine ja tekkepõhine arvestusprintsiip. Kontode süsteem, kirjendite koostamine. Peamised aruanded. Finantsprognooside koostamine lähtudes ettevõtte muutuv- ja püsikuludest.
Õpet korraldavad Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpetajad koostöös TÜ Pärnu kolledži õppejõududega.
Majutusettevõtte juhtimine, 3 EKAP
Majutusettevõtete kvaliteedi standardid ja -kontroll. Programmide Fidelio ja Hotis kasutamine majutusettevõtte juhtimises. Majutusettevõtte majandustulemused. Personali ja suhete juhtimine majutusettevõttes. Keskkonnasäästlikud mõtteviisid. Majutusettevõtetes kasutatavad keskkonnasäästlikust märkivad märgised.
Õpet korraldavad Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpetajad. Õppesse kaasatakse praktikuid.
Teenuste disain ja turundus, 6 EKAP
Teenusedisaini projektid ja tööriistad. Koostöö väestamine. Pakettimine ja programmimine. Klienditeekond analüüsimeetodina. Külastaja ja töötaja tagasiside kogumise ja analüüsi meetodid. Arendusprojektide sisu ja koostamise põhimõtted. Projekti eesmärgi, tegevuste, aja eelarve ja rahastuse planeerimine. Tervikliku turismiteenuse koostamine järgides teenusedisaini protsessi ja kasutades erinevaid teenusedisaini tööriistu. Väärtuspakkumise keskne turundus. Turg, turu segmentimine. Siseturundus. Kliendi ostukäitumine. Turismitoodete turundamise analüüs. Arendusprojektide esitlemine ja kaitsmine.
Õpet korraldavad Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpetajad koostöös TÜ Pärnu kolledži õppejõududega.
Majutusettevõtte juhtimise praktika, 18 EKAP
Praktikaettevõttega tutvumine. Ohutusalane juhendamine. Majutusettevõtte töökorraldusega tutvumine. Töö meeskonnaliikmena. Osalemine majutusettevõtte müügi- ja turundustegevustes, toodete disainimisel ja vastuvõtus. Praktika reflekteerimine ja analüüs. Isiklikud karjääri- ja arengueesmärgid.
Õpet korraldavad Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpetajad. Õppesse kaasatakse praktikuid.
Valikõpingute moodulid, 18 EKAP
Valikaineid on kohustuslik valida pakutud valikõpingute moodulist 9 EKAP ulatuses. Valik toetab erialaste ja üldpädevuste omandamist.
Õpe lõppeb kutseeksamiga.
2. osa Turismi- ja hotelliettevõtlus, rakenduskõrgharidus (lõpetamisel antav kraad sotsiaalteaduse bakalaureus)
Õppekava läbinud üliõpilane:
Läbitavad ained:
Üks EAP võrdub 26 akadeemilise tunni tööga, millesse on arvestatud kontaktõpe, iseseisev töö, praktika ja õpiväljundite hindamine.
Sissejuhatus kõrgkooliõpingutesse, 3 EAP
Kõrgkooliõpingute korraldus, õppevormid, meetodid ja keskkonnad. Õpioskused ja eneserefleksioon. Üliõpilastööde liigid ning nende koostamise ja vormistamise alused. Teksti vormistamise praktikumid. Esitlemise alused ja oskused.
Akadeemiline eesti keel ja teadustöö alused, 5 EAP
Õppeaine raames antakse praktilised oskused uurimistöö planeerimiseks ja esitlemiseks, kinnistatakse teaduskirjanduse ja andmebaaside kasutamise oskusi, süvendatakse teadmisi eesti õigekeelsusest ning arendatakse suulist ja kirjalikku väljendusoskust.
Sotsioloogia ja kultuuriline mitmekesisus, 5 EAP
Sotsioloogilise teadmise süsteem. Ühiskonna institutsionaalne korraldus. Erinevad kultuurikäsitlused ning kultuuride mõju sotsiaalsetes protsessides. Kultuuridevaheline koostöö, kultuuridevahelised konfliktid nii makro- kui mikrotasandil. Sotsiaalne interaktsioon. Sotsiaalne diferentseerumine ja stratifikatsioon. Hälbivus ja sotsiaalsete reeglite teke. Sotsiaalsed muutused ja liikumised mitmekultuurilises keskkonnas. Funktsionalistlikud teooriad, konfliktiteooria, interaktsiooniteooriad. Kultuur ja ühiskond.
Õiguse ja avaliku halduse alused, 6 EAP
Tööõiguse ja avaliku teenistuse põhimõisted. Riigikogu. Vabariigi Valitsus. Vabariigi President. Täidesaatva riigivõimu asutused. Kohtute süsteem. Kohalik omavalitsus. Riigikontroll. Õiguskantsler. Avaliku halduse põhimõisted. Haldusõiguse allikad ja põhimõisted. Halduskorralduse põhimõtted. Antakse ülevaade Euroopa Liidu kujunemisest ning Eesti seotusest EL-ga. Kirjeldatakse peamisi otsustusprotsesse ning selgitatakse Eesti osalemist neis. Tutvustatakse Euroopa Liidu eelarve kujunemise ja kulutamise põhimõtteid. Antakse ülevaade peamistest poliitikatest ning nende mõjust Ühendusele, sh Eestile.
Mikro- ja makroökonoomika, 3 EAP
Sissejuhatus majandusteooriasse. Nõudlus ja pakkumine. Majapidamisteooria. Firmateooria. Turuvormid. Tööturg. Rahvamajanduse arvepidamine. Rahateooria. Inflatsioon. Majanduse tsüklilisus. Majanduskasv. Avaliku sektori ökonoomika. Rahvusvaheline majandus.
Heaolu ja terviseturism, 4 EAP
Heaolu mõiste (welfare, wellbeing, wellness). Heaoluühiskond, -riik ja -majandus. Heaolu ja elukvaliteedi mõõtmise ja hindamise rahvusvahelised mudelid. Tervisekäsitlused. Tervikliku heaolu kontseptsioon. Heaoludimensioonid ja -energia. Isikliku heaolu mõõtmine ja hindamine. Heaoluettevõtlus, -tooted ja -teenused. Terviseturismi käsitlused, areng ja tulevikusuundumused. Terviseturismi raamistik ja alavormid: ravi-, spaa- ja heaoluturism. Terviseturistide rühmitamine, ootused, vajadused ja soovid. Terviseturismi sihtkoha arendustegevuste planeerimine ja tegevsukava koostamine.
Graafiline disain, 3 EAP
Graafilise disaini põhimõtted, nende rakenduslikud aspektid veebipõhiste või vabavaraliste programmide näitel (nt pixlr.com, canva.com). Antakse ülevaade kujunduse tööprotsessidest ja vahenditest. Kompositsiooni, värviteooria ja tüpograafia alused, pilditöötluse põhimõtted ja töövõtted. Vektorgraafika loomine ja muutmine, informatsiooni kujundamine.
Kvaliteedijuhtimine turismis, 3 EAP
Kvaliteedimääratlused ja -käsitlused. Deming-i pideva parendamise ringi ideestik ja rakendusvõimalused. Terviklik kvaliteedijuhtimine. Kvaliteedijuhtimise töövahendid. Tuntumad, sh turismis kasutatavad kvaliteedi mõõtmise ja hindamise mudelid. Kvaliteedijuhtimine turismiorganisatsioonis. Enesehindamine, parendusvaldkondade leidmine, parendustegevuste kavandamine, elluviimine ja kvaliteedi jälgimine klienditeekonna etappidel. Turismiorganisatsiooni kvaliteedijuhtimise analüüs.
Käibejuhtimine ja hinnakujundus, 5 EAP
Käibejuhtimise olemus. Majutusettevõtte kulude ja tulude struktuur. Ettevõtte tegevusnäitajate analüüs. Majutusettevõtte hinnakujunduse meetodid. Turu segmentimine ja klientide käitumise analüüs. Kliendikäitumise alusel nõudluse prognoosimine ja ressursside juhtimine.
Turismiturundus, 5 EAP
Turundusmõttelaad ja -suhtumine. Turismiturunduse arengulugu, suundumused, eripära, eesmärgid ja -eetika. Turismituru segmentimine ja sihtrühmade valimine. Turundus klienditeekonna erinevatel etappidel. Turunduse strateegiline planeerimine. Situatsioonianalüüs ja turundusuuringud turismis. Turismiturunduse meetmestik. Isiklik müük. Siseturundus. Turundusplaani ja -eelarve koostamine, rakendamine, kontroll ja hindamine. Suhteturundus. Reklaamikanalid. Internetiturundus.
Digipädevuste alused, 3 EAP
Kaasaegse ühiskonna digitaalse kirjaoskuse põhialused ja digipädevuste põhimõtted vastavalt viiele alagrupile rahvusvahelisest raamistikust DigComp. Erinevate digitaalsete töövahendite tutvustamine infohalduse, kommunikatsiooni, sisuloome, turvalisuse ja probleemilahenduste jaoks. Organisatsioonide juhtimises ja põhiprotsessides kasutatavate digilahenduste ülevaade.
Spaaprotsesside juhtimine, 5 EAP
Õppijad saavad baasteadmised erinevatest spaatüüpidest, spaaprotsessidest ja töökorraldusest, samuti spaa seotusest ning koostööst teiste struktuuriüksustega.
Erinevad spaatöötajate ametiprofiilid, ametijuhendite koostamine. Kliendi teekonna analüüsimine spaas ning kliendi kaebuste lahendamise protsess. Töökeskkonna ohutuse tagamine ja põhimõtted.
Turismisihtkoha arendamine ja juhtimine, 6 EAP
Turismi ökosüsteem. Turismikomponendid. Eri tüüpi turismisihtkohad. Turismi arengu planeerimine. Kestlik turism ja kestlik arendamine. Huvirühmad (turismiasjalised) ja nende roll ning ülesanded turismi planeerimisel ja sihtkoha arendamisel. Turismi mõju (majanduslik, sotsiaal-kultuuriline, keskkondlik). Taluvusvõime. Mõju haldamine. Sihtkoha ja turismi arendamise mõjutegurid (sh trendid). Turismipoliitika ja selle rakendamise võimalused. Sihtkoha olukorra, ressursside ja võimaluste hindamine. Arendustegevuste planeerimine ja tegevuskava koostamine. Tegevuste tulemuslikkuse hindamine tuleviku trende arvestades.
Uurimistöö meetodid, 4 EAP
Praktilised teadmised lõputöö empiirilise osas oleva uuringu sisuliseks planeerimiseks, läbiviimiseks, analüüsimiseks ja selle korrektseks ning nõuetekohaseks vormistamiseks. Erinevaid uurimismeetodid ja empiiriliste uuringute läbiviimise spetsiifika, töö andmebaasidega.
Uurimispraktika turismiorganisatsioonis, 12 EAP
Praktikakohas seni läbi viidud uurimis- ja arendustööd ning vajadus edasiste uurimis- ja arendustööde läbiviimiseks. Praktikakohale vajaliku uuringu kavandamine akadeemilist lõputöö protsessi arvestades. Uurimisteema leidmine, selle valiku põhjendamine, eksisteerivate probleemide esiletoomine. Uuringu teoreetiliste aluste formuleerimine, eesmärgisõnastus, meetodid, valim, korraldus, tulemuste analüüsimeetodid jms. Uuringu läbiviimine ja uurimistulemuste analüüsimine. Uurimistulemuste vormistamine ehk järelduste ja ettepanekute tegemine praktikaorganisatsioonile.
Lõputöö, 9 EAP
Lõputöö koostamine vastavalt juhendile ja selle kaitsmine.
Õpingute nõuetekohane läbimine kutseõppes tagab õppekoha kõrghariduses. Turismi- ja hotelliettevõtluse rakenduskõrghariduse õppekaval vabale kohale kandideerimiseks tuleb esitada avaldus, VÕTA (varasemate õpingute või töökogemuse arvestamine) taotlus ja eelneva õppeastme lõputunnistus või diplom.
Turismi- ja hotelliettevõtluse õppekava vabale kohale asumisel võetakse arvesse Majutusettevõtte juhtimise (tase 5) õppekava aineid 60 EKAP mahus. Kandideerimiseks vajalik VÕTA taotlus on tasuline ning selle eest tuleb tasuda 150 eurot. Edasised õpingud Pärnu kolledžis on tasuta.
Täpsem info õppekava kohta: www.ut.ee/et/oppekavad/turismi-ja-hotelliettevotlus
Pärnuma Kutsehariduskeskuse diplom ja Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna bakalaureuse diplom.