Turismi- ja hotelliettevõtluse eriala praktika

Turismi- ja hotelliettevõtluse õppekava raames tuleb läbida 3 praktikat:

Praktikale eelneb praktikalepingu sõlmimine ja järgneb aruande koostamine ning kaitsmine (välja arvatud uurimispraktika puhul, kus tavaliselt eraldi aruannet ei esitata, vaid praktikategevused on aluseks lõputööle, lõputöö uuringule).

Praktika teenindusorganisatsioonis on mõeldud läbimiseks peale esimese aasta õpinguid ning praktika turismiorganisatsioonis peale teise aasta õpinguid. Vajadusel võib praktikaga alustada juba kevadel. Tehniliselt on mõlemad praktikad sügissemestri ained, seega hilisem aeg praktika läbimiseks on sügis.

Uurimispraktika turismiorganisatsioonis on seotud lõputöö kirjutamisega. Uurimispraktika seminarid algavad juba kolmanda aasta sügissemestril, kuid lõputöö koostamise protsessi arvestades on sobivaim aeg praktika läbimiseks tavaliselt veebruarist aprillini.

Järgnevalt jooniselt on näha, kuidas praktikad orienteeruvalt ajaliselt paiknevad.

Turismi- ja hotelliettevõtluse eriala praktikaskeem

Korduma kippuvad küsimused

Kust saab praktika kohta täpsemat infot ja teada tähtajad? - Igal kursusel on nii sügisel kui kevadel praktika infoseminarid, kus praktikakorraldust ja eesootavaid praktikaetappe tutvustatakse. Igal praktikaainel on ka oma Moodle´i kursus, kust leiab täpsemad juhendid, tähtajad ning ülesannete esitamise kohad. Moodle´ kursusele saab tudeng ligipääsu tavaliselt kevadel, enne aktiivsema praktikaperioodi algust.

Kas praktikakoha peab ise leidma? - Praktikakoha leidmine on tudengi ülesanne. Praktikakoha leidmisel on abiks mõned juhised, praktikapakkumiste leht/foorum, vajadusel praktikakorralduse spetsialist.

Kas praktikat võib sooritada oma ettevõttes? - Iseenda väikeettevõttes praktikat sooritada ei saa. Seal ei ole ka kedagi, kes praktikanti juhendaks. Praktikat saab sooritada oma ettevõttes juhul, kui tegemist on nii suure ettevõttega, et tudeng saab osaleda mõne teise osakonna töös või tegevuses, millega ta muidu igapäevaselt kokku ei puutu.

Kas praktikat saab sooritada oma töökohal? - Jah, praktika võib läbida oma töökohal, kuid soovitatavalt tuleks fookustegevused praktikakorralduse spetsialistiga kooskõlastada. Oma töökohal praktikat tehes tuleb siiski üldjuhul sõlmida ka praktikaleping ning leida juhendaja (tavaliselt otsene ülemus), samuti esitada praktikaaruanne.

Kas praktikat on võimalik teha välisriigis? - Jah. Välispraktika info on leitav eraldi välispraktika lehelt.

Praktikaorganisatsioonid

Turismi- ja hotelliettevõtluse eriala praktikateks sobivate organisatsioonide valik on väga lai. Esimeseks praktikaks (Praktika teenindusorganisastioonis) sobivad kõik teenindusega tegelevad organisatsioonid. Teiseks praktikaks (Praktika turismiorganisatsioonis) sobivad kõik turismiorganisatsioonid, aga ka teised organisatsioonid, mis on seotud nt sündmuskorralduse, turismialaste projektide jms. Kolmanda praktika (Uurimispraktika turismiorganisatsioonis) võib teha ka samas organisatsioonis, milles on juba praktikal käidud ja millega ollakse juba tuttavam.

Peamisteks praktikakohtadeks võivad olla majutus- ja toitlustuskohad, spaad, muuseumid, mitmesugused turismiatraktsioonid, erialaliidud, kohalikud omavalitsused, turismiinfopunktid, sihtkoha arenduse ja turunduse organisatsioonid, samuti nt sündmuskorralduse- ja reisiettevõtted jne.

Hiljuti on praktikal käidud erisugustes organisatsioonides. Praktikaid on läbitud nii suuremates hotellides Tallinnas (nt Hilton Tallinn Park Hotell, Radisson Blu Hotel Olümpia, Park Inn by Radisson Meriton Conference & Spa Hotel, Swissotel), Tartus (nt Vspa, Hotell Tartu), Saaremaal (nt Grand Rose Spa Hotel), Narvas (nt Narva Hotell), Pärnus (nt Estonia Resort Hotel & Spa, Estonia Medical Spa & Hotel, Rannahotell) kui väiksemates ainulaadsetes majutuskohtades (nt Ruunawere Postimõis Hotell, Morna Õnne Talu). Hiljuti on praktikal käidud ka näiteks müstilises Hara sadamas, Lennusadamas, Lastemuuseum Miiamillas, Tiit Reisid reisibüroos, Kihnu Vallavalitsuses, Saaremaa Vallavalitsuses (VisitSaaremaa) ja Pärnu Linnavalitsuses.

16. veebruaril 2022 Pärnu kolledžis toimunud praktikamessil näitasid praktikantide vastu huvi üles näiteks Lottemaa, Pärnus asuv Hedon Spa & Hotel ning Tallinnas asuvad Hotell Palace ja uus Radisson Collection Hotell Tallinn. Nendes hotellides töötavad ka mitmed kolledži vilistlased, kes võiksid olla suurepärased praktikajuhendajad. Samuti oli esindatud Gigpanel OÜ, mis pakub tööampse hotellides. Tööampsud on heaks võimaluseks tutvuda potentsiaalse praktikakohaga juba enne praktikat.

Lisainformatsioon praktikate kohta:

Getter Koobas
turismi- ja hotelliettevõtluse praktikakorralduse spetsialist
getter.koobas@ut.ee