Sandra Peegel

Academia Pernaviensise 325. aastapäeva tähistamine Pärnus

29. augustil tähistame 325 aasta möödumist ajast, mil toonane Academia Gustavo-Carolina jõudis Tartust Pärnusse ning Pärnust sai ülikoolilinn. Sel erilisel päeval meenutame ja austame tolleaegset Academia Pernaviensist.

Pärnu sai ülikoolilinnaks 1699. aasta 28. augustil, kui Põhjasõja eel Tartust Pärnusse kolinud Tartu Ülikool ehk Academia Gustavo-Carolina avati. Alates 1700. aasta suvest jätkati Academia Pernaviensise nime all ja kokku kanti Pärnus matrikliraamatusse 191 üliõpilast.

Academia Pernaviensis tegutses Pärnus 11 aastat, kuni rootslased 1710. aastal akadeemia otsese sõjategevuse jalust evakueerisid. Venemaa ja Rootsi vahel sõlmitud Liivimaa kapitulatsiooniaktis nähti küll ette akadeemia tegevuse jätkamine Pärnus, kuid sõja- ja katkujärgses kitsikuses polnud see kohaliku elu vaatenurgast enam esmatähtis. Pärnus kannab seda ajaloopärandit praeguseni Akadeemia tänav: suurem osa õppehoonest asus praeguse linnaraamatukogu asukohas.

Academia Pernaviensise 325. aastapäeva lugu on otseselt seotud alates 1996. aastast tegutseva Tartu Ülikooli Pärnu kolledžiga. 1991. aastal munitsipaalkoolina asutatud Pärnu Majanduskoolist sai 17. mail 1996 kolledž. Praegu on võimalik Pärnu kolledžis kõrgharidus omandada nii ettevõtluse, turismi, sotsiaaltöö kui ka ressursimajanduse vallas.

Kolledži eestvedamisel anti välja raamat „Academia Pernaviensise lugu: Tartu ülikool Pärnus aastail 1699–1710“ (Pärnu: Tartu Ülikooli kirjastus 2023, 208 lk). Teose autorid on Aldur Vunk, Janet Laidla, Janika Päll, toimetaja Meelis Friedenthal, kujundaja Indrek Aija ja illustreerija Janno Preesalu.

AJAKAVA

Kell 12.00 elamuslik tervitustseremoonia Pärnu esimese akadeemia asukohas, tervitab Erik Dahlberg, Rootsi impeeriumi Liivimaa provintsi kindralkuberner ja akadeemia kantsler
   Pärnu Keskraamatukogu (Akadeemia 3)

Kell 12.30 akadeemiline rännak lavastuslike peatuspunktidega vanalinnast kolledžisse
  Algus Pärnu Keskraamatukogu juurest (Akadeemia 3), lõpp Pärnu kolledžis (Ringi 35)

Kell 14.00 Academia Pernaviensise XXI mõttekoda akadeemilisest kuurordist
     - „Linna kodu mere ääres“, Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere
     - „Pärnu ja moodne arhitektuur“, Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm
  Tartu Ülikooli Pärnu kolledži raamatukogu (Ringi 35)

Tule ja saa osa põnevast ajaloost, mis on Pärnu linna kujundanud.

Üritus on osalejatele tasuta. Päeva toetavad Pärnu linn ja Eesti Kultuurkapital.

Registreeru

Osale viktoriinis, et võita Pärnu kolledži meeneid

Sündmust toetavad

Pärnu linn