2021. aastal alguse saanud Erasmus+ projekt SKILLS4CMT on jõudnud järgmisesse etappi – piloteerimiseks on valmis neli ainekursust, mis on suunatud turismi jätkusuutlikumaks korraldamiseks Euroopa jaheda veega rannikualadel, sealhulgas Eestis.
Üheks tervikmooduliks põimitud kursused on spetsiaalselt suunatud rannikuturismi valdkonnas tegutsevatele võtmeametitele – väike-ettevõtjatele, sihtkoha arendajatele ning jätkusuutlikkuse spetsialistidele. Samuti pakuvad loodavad ainekursused võimalust omandada spetsiifilisemaid teadmisi ja oskusi ka rannikuturismi arendamises juba õpinguid alustanud tudengitele.
Kursuste sisu loomisel tugineti 2021.aastal viies jaheda veega piirnevas riigis (Eesti, Soome, Läti, Holland ja Iirimaa) läbiviidud uuringule, mille tulemuste põhjal said kujundati terviklik õppemoodul. Õppemooduli moodustavad üksteist täiendavad järgmised kursused:
- Introduction to Coastal and Maritime Tourism (Sissejuhatus rannikuturismi)
- Coastal and Maritime Tourism Sustainability Management (Jätkusuutlik rannikuturism)
- Coastal and Maritime Destination Design (Rannikuturismi sihtkoha disain)
- Designing Blue Experiences („Siniste“ e. veega seotud elamuste disain)
Kursused on veebipõhised ja inglise keelsed, iga kursuse maht on 20 EAP ehk ainepunkti. Õppimiseks ettenähtud ajakulu 130 akadeemilist tundi. Terve mooduli moodustavad neli kursust, mille maht kokku on 20 EAP.
Täpsemat informatsiooni kursuste piloteerimisel osalemise võimaluse kohta leiab projekti kodulehelt https://www.skills4cmt.eu/forlearners/. Kontaktisik Pärnu kolledžis on Margrit Kärp, spaamajanduse nooremlektor: margrit.karp@ut.ee.
Projektist
Erasmus+ rahvusvahelises projektis Skills4CMT osalevad 6 ülikooli viiest jahedaveelise merega piirnevast riigist (Eesti, Soome, Läti, Holland ja Iirimaa). Kõigis viies riigis uuriti, millised oskused on vajalikud rannikuturismis tegutsevatele väikeettevõtjatele ja sihtkoha arendajatele ning millistest teadmistest ja oskustest tuntakse selles sektoris kõige rohkem puudust.
Uuringust selgusid kitsaskohad olemasolevates teadmistes ja oskustes, samuti rannikuturismiga seotud osapoolte tulevikuvajadused ja -ootused:
- Rannikuturismi valdkonna töötajad peavad olema väga mitmekülgsete teadmiste ja oskustega. Samas, sellist spetsiifilist – rannikualade turismi arendamist puudutavat koolitusprogrammi, samuti tasemeõppekavasid ei olegi nii väga leida. Skills4CMT projekti eesmärgiks ongi välja töötada spetsiifiline koolitusmoodul just rannikualadel tegutsevatele turismiettevõtjatele ja sihtkoha arendajatele.
- Lisaks mere ja mereranna või ettevõtlusega seotud spetsiifilistele teadmistele ja oskustele oodatakse turismispetsialistidelt laiemat vaadet sihtkoha arendamisel ja ettevõtte juhtimisel, riskijuhtimise ja ruumiplaneerimise oskusi, agiilset mõtlemist ja tegutsemist, head enesejuhtimist ning muudatuste juhtimise oskust.
- Vajalikuks peetakse julgust ja oskust tulevikku vaadata ning sihtkoha kui terviku arendamise võimekust, eriti rõhutati koostöö- ja süsteemse mõtlemise oskust.
- Jätkusuutlikkuse põhimõtete järgimist ja rakendamist peetakse oluliseks ning nende integreerimist ettevõtte kõikidesse protsessidesse vältimatuks. Siiski – suurem osa uuringus osalejatest seostas jätkusuutlikkust vaid loodusvarade kasutamise ja jäätmekäitlusega, sotsiaalset ja majanduslikku mõõdet teadvustati veel üsna vähe.
- Ühe olulise puudusena toodi esile rannikuturismi sihtkoha arenguga seotud osapoolte koostööoskused. Osapooltena käsitletakse kõiki, keda tegevus puudutab või mõjutab või saavad kasu piirkonnas toimuvast tegevusest – kohalik omavalitsus ja elanikud, erinevad ettevõtjad, seadusandjad, turistid, looduskaitsjad, meedia jne. Ühiselt leiti samas, et sihtkohta saab arendada ja juhtida vaid kõiki huvigruppe kaasates ja vastuolusid ületades, kusjuures iga huvigrupp peab tunnetama oma panust ja ka oma kasu.