Pärnu kolledži direktori Garri Raagmaa kõne 2021. aasta lõpuaktusel

Kõrgeauline dekaan, linnapea, KOV esindajad, kallid kolleegid ja lõpetajad!

Kevadest on saamas suur suvi ja sellega kaasnevad alati eriti ilusate noorte inimeste kogunemised. Nii tore! Ja sel aastal see peaaegu nagu alati.

I’ll say right away also some welcoming words in English. It’s great that representatives of global spa-community found their way to small spa-town Pärnu and studied here. Being here quite a while, you hopefully understand those in the first sight hopelessly introvert people better. Perhaps you became fans of our nature, folk-culture, IT-services or even food. VERYWORST? Anyhow, your mission is now to act as Estonian ambassadors back home or elsewhere you may act in the future.

We actually uploaded the text of the following speech in our website, so if you are not enough fluent in Estonian, then you can follow it with the help of google and grasp the main messages.

Küsisin kolleegidelt, millest täna rääkida. Vastus oli, et millest iganes, aga ära sa SELLEST küll räägi.

No ei räägi! Hakatuseks kiidaks hoopis värskeid lõpetajaid.

Ära tegite! Hoolitama teate küll, millest. Lõputööde tegemine ja eriti andmestiku kogumine ja tagasiside saamine oli kammitsetud. Kel siis veel lapsed koduõppel ja mis kõik.

Teeb rõõmu, et tänaseid päevakangelasi on aga üksjagu enam kui eelmistel aastatel. Suured teod saavad alata!

1.    Turismisektori staff jooksis aastaga laiali. Nüüd Euroopa avaneb, nõudlus peaks olema suur ja saama palka küsida.

2.    Väärikaid tuleb juurde ja hooldekodusid muudkui kerkib. Keegi peab neid eest vedama.

3.    Tööstuses käib restruktureerimine ja põlvkonnavahetus – vaja on uusi projektijuhte ja pealikuid.

4.    Uus euroraha jagamine läheb ka 2022 lahti. Ja Eestil on hoolimata valitsuse kärpeplaanidest Raja Teelet parafraseerides väga vaja HÄID tublisid bürokraate….

No aga Joosep Toots teadis juba enne kui ta end Venemaale mõisavalitsejaks sättis, et töö on pigem ikka lollide ja hobuste jaoks.

Õpiks edasi! Magistris! Muud enam ei kuulegi, kui et teenuste disain ees ja teenuste disain taga. Ka koos maailmakodanikega spaasid disainida võiks päris põnev olla.

Tartu Ülikool on muidugi märksa suurem kui meie väike kolledž ja seal on igasugu tarkust sees. Pidavat olema lausa Ida-Euroopa parim. No ja kes nüüd välismaale ei pääsenud, teate küll miks, siis magistri-doktoriõppes saaks seda vahest järgmistel aastatel teha.

Igatahes astuge ikka läbi kui Pärnus ja käige meie veebis asjatamas!

Kogukonnale

Kolledži tugikond laienes sel aastal üle terve Pärnumaa. Lisaks linnale panid meie tegemistele õla alla ka teised Pärnumaa omavalitsused ja isegi pisike Kihnu. Ehk nagu Tarmo Soomere hiljuti Pärnus ütles: „Regioonile tuleb maailmast tarkust juurde tuua.“ Olemegi õppekavu täiendamas digi-, sini- ja rohemajanduse teemadega.

Ja just teostus meie kauane unistus: valmis ettevõtete ühe peatuse pood KOBAR, kus koos nõuanne, koolitus ja inkubatsioon. Nii et need, kel hea idee ja kes tahavad endale ise tööd anda – astuge aga läbi.

Esmaefekt on igatahes muljetavaldav. Sisse kolinud Arenduskeskus on meid viimastel nädalatel hea-paremaga lausa nuumatud. Loodetavasti see avatud uste poliitika jätkub ja maitseelamusi jagub ka sügiseks. Nali!

Laiendame kolledži uurimiskeskust, millest saaks kolledži RAKE – väike rakendusuuringute keskus. Kavas on kutsuda kaks uut professorit arendama regiooni jaoks vajalikke uurimisteemasid.

Kolleegidele

Hull õppeaasta läpiga kodukontoris ja kolledži koridoris sai läbi. Õppisime end peast digiks. Aga ellu jäime! Töökeskkond peaks nüüd ka kobedam olema.

Digi aga tuli, et jääda. Ise otsustasime, nüüd et viime ka suured loengud veebi, et tudengeil oleks mugavam õppida. Ka meie suminar ja mitmed koosolekud vist jäävadki veebi-zoomi. Nagu Rainer Kattel just Postimehes kirjutas: „Töö juures tuleb kokku saada ja suhelda, mitte seal üksi omaette arvutis istuda.“

Aga homme on meil niikuinii seminar, kus räägime innovatsioonist ja proaktiivsusest.

Ilusat suve kõikidele ja edu ettevõtmistes! Suured teod alaku!